Recenzja filmu: Atak Smoka
Dodane przez medyq dnia 22-11-2009 13:45

Tytuł japoński:Ryûken Bakuhatsu!! Gokû ga yaraneba dare ga yaru
Tłumaczenie tytułu:Dragon Fist Explosion!! If Goku Won't Do It, Who Will?
Tytuł polski:Atak Smoka
Data premiery:15.07.1995 roku
Opening:"Chala - Head - Chala" by Hironobu Kageyama
Ending:"Ore ga yaranakya dare ga yaru" by Hironobu Kageyama
Director:Daisuke Nishio
Screenplay:Takao Koyama
Muzyka: Shunsuke Kikuchi
Produkcja:Toei Animation
Czas trwania:51 minut

Streszczenie:
Akcja tej kinówki rozpoczyna się w momencie gdy Gohan jako Great Super Saiyaman i Videl ratują starszuka o imieniu Hoi. Staruszek opowiada obojgu że Ziemi grozi niebezpieczeństwo i tylko wielki wojownik Tapion może ją uratować,lecz został on zamknięty w szkatułce i tylko Shen-Ron może ją otworzyć. Team Z zbier kryształowe kule po czym wzywa smoka i proszą go aby otwarł szkatułke.Gdy smok spełnia życzenie znika,a ze szkatułki wydostaje się Tapion który gra na flecie dziwnie znaną melodie.Tapion nie jest ucieszone tym że został uwolniony i odchodzi.Nagle miasto zaczął terroryzować potwór,a raczej jego dolna część.Gohan przechodzi na poziom Mistic i nieźle dokopuje potworowi,lecz ten znika i wtedy znów słychać tą tajemniczą melodie i Gohan zauważa Tapiona.Trunks stara zprzyjaźnić się z Tapionem którego nazwał wialkim bratem,więc przynosi mu jedzenie po czym ucieka. Pewnej nocy Tapion zapsypia i z jeego fletu wydostaje się górna część potwora,którą na szczęście poskramia Tapion swoją grą na flecie. Gdy Trunks jak zwykle przynosi wilekiemu bratu jedzenie do akcji wkracza Hoi ten sam który poprosił o uwolnienie Tapiona,a teraz chce ukraść mu flet.Trunks był szybszy i oddaje wilekiemu wojownikowi Tapionowi jego własność.Wielki brat goszcząć w domu małego Saiyana opowiada Bulmie całą swoją historię i o tym że jeśli zaśnie to połączą sie obie części Hirudegana-strasznego potwora.Bulma chcąc pomóc buduje replikę szkatułki w której znadował się Tapion lecz na tyle wielka aby mógł on tam spać. Jednak to nie pomaga i okrutny potwór Hirudegan połączony w jedno sieje zamęt w mieście. Goku,Goten i Gohan starają się stawic czoło potwrowi lecz są zbyt słabia by mu sprostać.Nawet książe Vegeta musiał przyznać że nie da mu rady.Goten i Trunks wykonują Fusion Dence i tworzą Gotenksa SSJ3,który natychmiats przystępuje do ataku.Niestety pomimo szybkich ataków KI i ostatniego potęznego Hirudegan zamienia się w swoją potężniejszą formę i szybko pokonuje Gotenksa, który po upadku rodziela się na Gotena i Trunksa.Gdy wydajesię że potwór wygrał Goku przechodzi na SSJ3 i wykonując Ryukena wykańcza bez większych problemów Hirudegana który jush nigdy więcej nie będzie stanowaił problemu.

Fabuła tej kinówki jest wręcz świetna,gdyż wzbudza grozę i nutkę tajemnicy. Całość filmu jest owiana sekretem który poznajemu gdzieś w połowie filmu gdy Tapion opwiada swoja historie najpierw Trunksowi a potem Bulmie.Wsztstko jest do sioebie doskonale dopaswoen tworząc rodzaj zgadki na którą zna odpowiedź tylko Tapion.
Kreska w tym filmie jest świetna.Wszystko w DBZ Movie 13 jest dokończone do ostatniej kreski,nie ma zacięć czy braków dzięki czemu wszystko wyszło doskonale.Kreska w filmie jest wymsienita z resztą tak wszystko co jest w nim.
Oki teraz przejdzmy do walk które może rewelacyjne nie są ale potafią przykuć uwagę oglądającego.Nawet finałowa walka z Hirudeganem nie zachwyca.Pomimo tego wszystkiego są elemnty walki które świetnie pasują do wydarzeń w kinówce.Walki są świetne i nie w nich złego momentu który by nas zdenerwował bądź zbił z tropu,ale kończą się zbyt szybko przez co tracą ostro na wartości. Ale pomimo tego wszystkiego każda walka jest świetna i wszystkie naraz są prawdziwym arcy dziełem.
Wrogów w filmie jest dwóch.Jeden z nich to Hoi staruszek który jest czarnoksięznikiem i który poprosił smoka o uwolnienie Tapiona z pozytywki wiedząc że skończy to co kiedyś zaczął.Następnym o wiele goroźniekszym wrogiem jest Hirudegan-demon który powstał dzięki czarnoksiężnikom na planecie Tapiona,aby niszczyć-w tej grupie czarnoksiężników znajdował się właśnie Hoi.Dzięki kapłanom Hirudegan został rozdzielony na dwie części,które zostały uwięzione w ciałach dwóch wojowników.Górna część miał w sobie uwięziona Tapion,natomiast dolną-Minosha młodszy brat Tapiona.Jednak obaj zostali wysłani w różne części galaktyki gdyż byli zbyt blisko siebie i potwór mógł powrócić i powrócił dzięki Hoi. Hirudegan miał dwa stadia,mi bardziej podobała się druga ale każdy ma swoje zdanie na ten temat.W pierwszym wcieleniu był ciemno zielonkawy,a jego głowa przypominała czaszkę,Druga forma była zielona,miała skrzydła i głowa zmieniła kształt gdyż wyrosły mu rogi.
Akcja w DBZ Movie 13 jest bardzo gwałtowna.Na monitorach bądź ekranach ciągle coś się dzieje i moment nieuwagi może sprawić że umknie nam świetna walka,a nawet jeśli przez chwile akcja zwalnia tempo to zaraz ostro to nadrabia.Wsztstko w tym filmie jest zgrane i tworzy piekny całokształ który zachwyca .
Jednym słowem film jest ciekawy i warty obejrzenia.Swietny wróg i boska kreska sprawiaja że ten film można oglądać godzinami i tak się nie znudzi.Naprawde gorąco polecam!!!

Fabuła: 6
Walki: 6
Przebieg akcji:6
Kreska:6
Wrogowie:6
Ogółem 6

Recenzja by Shaggy