Witaj w serwisie DragonBall 4 Ever

Czym jest db4ever?

Społeczność db4ever skupia wokół siebie fanów zarówno tego kultowego anime/mangi jak i miłośników japońskiej kreski ogólnie. Jesteśmy tu by poznawać innych użytkowników o podobnych zainteresowaniach, dyskutować na forum na tematy dragonball'owe ale i te całkiem odmienne, oceniać swoje prace, czy poprostu zassać odcinku lub znaleść kilka przydatnych ciekawostek dotyczących tej serii anime.

Nie trać czasu i zarejestruj się już teraz. Gdy zechcesz poznać bliżej zgraną ekipę która przesiaduje tu od lat to stwierdzisz że zdziwieniem że zajżenie tu choćby raz na dzień to już odruch i masz to we krwi ;)

Logowanie Użytkownika

Dostępność Loginu:


Zanim założysz konto sprawdz czy wybrana przez Ciebie nazwa użytkownika nie jest już zajęta.


Wpisz planowaną nazwę użytkownika (login) a następnie wciśnij przycisk 'Tab' by sprawdzić jej dostępność.

Wpisz Szukaną Frazę:

Artykuły Na Forum Odcinki
Użytkownicy Filmy Online


Powrót na Stronę Startową
Wyszukiwarka
Poziomy Saiya-jin
Dodane przez medyq dnia 23-11-2009 00:05

  
Celem niniejszego artykułu jest rzetelne przedstawienie i opisanie poziomów SSJ ( Sûpâ Saiyajin ). Chcę obalić wszystkie nieprawdziwe informacje krążące na ten temat w Internecie, między innymi opinie na temat tego, że Vejita sam nie mógł zostać SSJ4, czy zdementować fakt o istnieniu ”Fałszywego SSJ”. Chcę także przedstawić różne sprzeczności i niedociągnięcia oraz ciekawostki z tym związane.

* – tym znaczkiem ( gwiazdką ) będę określał pojawiające się w trakcie pisania ciekawostki. Gorąco zapraszam do lektury.


 

Na początek trochę gramatyki. Otóż w USA przetłumaczono japońskie słowo Saiya-jin ( czyt. Psy-yah-jeen) na Saiya, które przyjęło się we wszystkich kręgach i jest popularnie używane, ze względu na łatwą odmianę i wymowę. Również ja będę używał takiej nazwy co jakiś czas, żeby nie bawić się w tasiemcowate odmiany przez nasze polskie przypadki. Chcę jeszcze zwrócić Waszą uwagę na japoński przyrostek – jin. W Japonii używany jest on do określenia czyjejś narodowości np.: my powiemy o sobie Polacy a Japończycy nazwą nas Polacy-jin ( ten przykład to dla zrozumienia istoty sprawy ^^).

 

Legenda

articles: Legenda.JPGPan Toriyama stworzył legendę wedle, której raz na ... no właśnie i tu mamy dwie rozbieżności. W anime Vejita powiedział, że raz na 1000 urodzonych Saiya-jin`ów, natomiast w mandze, że raz na 1000 lat. Zostaniemy więc przy wersji z mangi, że raz na 1000 lat rodzi się Saiya-jin, który przewyższa wszystkich innych siłą i umiejętnościami. Legenda ta stała się prawdą w 238 roku przed Erą Smoczych Kul - pojawił się pierwszy SSJ. Ten niepokonany wojownik zaczął siać spustoszenie w kosmosie i rozpoczął podbój oraz wyniszczanie planet wschodniej, zachodniej a także południowej galaktyki.I Sûpâ Saiyajin

Znany i zwany w Polsce Super Wojownikiem od francuskiego tłumaczenia właśnie „Super guerrier”.

Warunki, które trzeba spełnić, by stać się Super Saiya-jin`em:

- Zgodnie z legendą po prostu trzeba się takim urodzić i już. Zamierzeniem Akiry było stworzenie jednego SSJ, miał nim być właśnie Gokû, a cała seria DB miała się zakończyć na pokonaniu Furizy na Nameck i śmierci Gokû. Tak się stało, że fani zmusili Akirę do wymyślenia i narysowania dalszych przygód naszych bohaterów, w związku z tym zerwał on ze stworzoną przez siebie legendą i tak narodziły się nie tylko kolejne poziomy Saiyan, ale nieco też zmieniły się warunki osiągnięcia pierwszego poziomu ^^
- Do pierwszej przemiany dochodzi, gdy wojownika przepełnia jedynie gniew i wściekłość. Te stany mogą wywoływać odmienne powody.
- Trzeba mieć w sobie choć domieszkę saiyańskiej krwi, co pozwala na osiągnięcie tego poziomu potomkom Saiya-jin`ów czystej krwi.
- Trzeba posiadać odpowiedni poziom mocy, przewyższający możliwości zwykłego Saiya-jin`a.
- Dokonanie transformacji nie wymaga posiadania ogona.
- * Mówi się, że Saiya-jin powinien osiągnąć poziom 300 000 jednostek aby mógł przemienić się w SSJ. Może i coś w tym jest, ale gdyby zwrócić uwagę na fakt, że Furiza na dzień dobry miał moc około 500 000 jednostek i z każdą kolejną transformacją jego moc mnoży się razy dwa, to na koniec osiąga on moc 4 000 000 jednostek. A jak pamiętamy podczas walki Gokû z Ginyu, Gokû użył Kaiokena i podniósł poziom mocy do 160 000 jednostek. No ja nie wiem jak po regeneracji podniósł mu się poziom mocy, ale myślę, że mając to wymagane 300 000 jednostek nie szarpnąłby się na walkę z Furizą. Uważa się przy tym, że ciało Saiya-jin`na nie jest w stanie wytrzymać więcej niż 300 000 jednostek. Nie dementuje tego, być może to prawda, ale zestawiając 300 000 z 4 000 000 nie chce mi się w to wierzyć.


Cechy charakterystyczne:
Pierwsze zmiany zauważamy w obrębie głowy, włosy wojownika unoszą się do góry i łączą oraz zmieniają barwę na żółtą lub złotą – w zależności od koloru farbki jakiej używał animator. Moja babcia stwierdziła, że oni to wyglądają jakby piorun w stodołę walnął…………
- Kolor brwi i ogona zmienia się na złoty.
- Czarne oczy ( w zasadzie źrenice i tęczówki ) zmieniają barwę na turkusową.
- Wokół wojownika pojawia się złocista aura.
- Podwyższenie poziomu mocy, szybkości i zręczności.
- Niestety wadą każdego z poziomów jest obciążanie organizmu przy jego używaniu podczas walki.Poziom ten ma trzy swoje oblicza:

1. Sûpâ Saiya-jin dai ichi-dankai
Pojawił się po raz pierwszy:
Manga: tom 27 odcinek 317.
Anime: odcinek 95 – Japońska premiera 12 lipiec 1991 rok.

Jest to poziom, z którym mamy do czynienia po pierwszej transformacji np.: Gokû na Nameck podczas walki z Furizą. Niestety poziomy szybkości, zręczności i mocy podwyższają się według nierównych proporcji.

articles: 1 Si.JPGOsiągnęli go:

 • Gokû,
 • Vejita,
 • Mirai Trunks,
 • Gohan, Trunks,
 • Goten,
 • Gotenks,
 • Gojita,
 • Vegitto.2. Sûpâ Saiya-jin dai ni-dankai
Nazywany też ”Ultimate Super Saiya-jin Stage 2 – USSJ2
Pojawił się po raz pierwszy:

Manga: tom 32, odcinek 377.
Anime: odcinek 155 – Japońska premiera 2 wrzesień 1992 rok.

articles: 2. S.JPGTylko nieznacznie zwiększa siłę względem poziomu podstawowego, reszta bez zmian. Postanowiłem pozostawić akurat tę fotografię, gdyż zachodzące zmiany są praktycznie niewidoczne. Nieznacznie wzrasta tylko długość włosów.

Osiągnęli go:

 • Gokû,
 • Vejita,
 • Mirai Trunks,
 • Cell.
3. Sûpâ Saiya-jin dai san-dankai
Nazywany też ”Ultimate Super Saiya-jin Stage 3 – USSJ3
Pojawił się po raz pierwszy:

Manga: tom 32, odcinek 385.
Anime: odcinek 162 – Japońska premiera 28 październik 1992 rok.

articles: 3. S v1.JPGNa tym poziomie wzrasta siła i to aż trzykrotnie względem poziomu podstawowego. Niestety nie tylko zaletą, ale i ogromną wadą tego poziomu jest fakt, że zręczność i szybkość pozostają na znacznie niższym poziomie. Ogromna siła staje się problemem, gdy wojownik nie jest zbyt szybki ani, żeby zadać cios, ani żeby zrobić unik.

Osiągnęli go:

 • Gokû,
 • Mirai Trunks,
 • Cell.*Super Vejita

articles: Super Vejita.JPGWszyscy wiemy, że Vejita doskonale znał się na wojowniczym rzemiośle. Szybko zorientował się, jakie minusy ciągnie za sobą przemiana w USSJ. Udało mu się zbalansować proporcję zręczności, szybkości i siły do równego poziomu, co nazwał mianem właśnie „ Super Vejity”*Giji Sûpâ Saiyajin

articles: Giji S.JPGNazywany też niesłusznie „Fałszywym Super Saiya-jin`em”. Pojawia się on w filmie DBZ 4 „Sûpâ Saiya-jin da Son Gokou”. Film został wydany 19 marca 1991 roku, a pierwszy SSJ w mandze pojawił się 12 lipca tego samego roku. Po prostu tworząc kinówkę wiedziano już, że ma być coś takiego jak Super Saiya-jin, ale Mistrz Akira nie zdradził wszystkich tajników jego wyglądu i dlatego właśnie efektem jest Gokû z uniesionymi włosami do góry ala SSJ, lecz nadal w kolorze czarnym i standardową złotą poświatą. Nie jest to poziom zaliczany do transformacji SSJ, tylko wizja i scenariusz filmu, swoją drogą fajna i przemyślana ^^

*Sûpâ Siayjin Furu Pawâ

articles: Saiyajin Furu.JPG

Czyli Super Saiya-jin pełnej mocy. Trudno to zaliczyć do poziomu SSJ ani nawet do techniki. Określiłbym to raczej, jako przemyślana taktyka Gokû. Gokû podczas pobytu w Room of Spirit and Time zorientował się, że sama przemiana w SSJ jak i utrzymywanie tego stanu mocno obciąża organizm. Dlatego też Gokû wraz z Gohanem robili wszystko w stanie SSJ po to, aby ich organizm uznał ten stan za normalny, dzięki temu podczas walki nie będą się tak szybko męczyć i będą mogli wyzwolić większą moc. Widzimy ich w tym stadium gdy opuszczają RofSandT. Komentuje to Vegeta: "Wyglądają jak Super Saiyanie... ale nie czuje ich energii... to tak jakby... to ich naturalny stan!...".II Sûpâ Saiyajin Tsû

Mówiąc zwyczajnie Super Saiya-jin 2 lub w skrócie SSJ 2 ale również (ang.) Super Saiyan beyond Super Saiyan, (pol.) Hiper wokownik.
Pojawił się po raz pierwszy:

Manga:
tom 34, odcinek 408.
Anime:
odcinek 184 – Japońska premiera 12 maj 1993 rok.

Jak już wcześniej wspomniałem fani zamęczyli naszego Mistrza articles: II S.JPG( wcale ich nie potępiam – sam bym tak zrobił ) i Toriyama złamał założenia swojej legendy o SSJ. Tak oto mamy ciąg dalszy transformacji Saiyan. Poziom SSJ 2 aż tak bardzo nie różni się od SSJ. Ech wszyscy pewnie doskonale pamiętają Cell Games i walkę Gohana z Cellem. Mały dał czadu, a sam moment jego transformacji to mióóód – ta muzyczka, ta jego wściekłość – klasa.


Cechy charakterystyczne:
- Włosy nieznacznie się wydłużają i nabierają nieco intensywniejszej złocistej barwy.
- Aura wokół wojownika oraz brwi i ogon, jeśli go ma, nadal pozostają złote.
- Od czasu do czasu wokół wojownika pojawiają się wyładowania elektryczne.
- Kolor oczu nadal jest barwy turkusowej.
- Wzrost poziomu mocy, szybkości i zręczności nadal następuje w nieregularnych proporcjach.
- Niestety wadą każdego z poziomów jest obciążanie organizmu przy jego używaniu podczas walki.


Osiągnięcie SSJ 2 wydaje się być całkiem proste. Chodzi mi o to, że gdy do osiągnięcia SSJ potrzebny jest gniew, złość i nienawiść tak przy SSJ 2 to jedna z dróg ( transformacja Gohana). Kolejną drogą może być najzwyczajniejszy trening, no i z trzeciej strony można dać się opętać przez Babidiego a on doda nam brakującą moc, ale tego ostatniego to bym raczej nie polecał. Wydaje mi się, że spokojnie można wysnuć teorię, że SSJ 2 jest taką formą przejściową między SSJ a SSJ 3 ale to moje osobiste zdanie.

Osiągnęli go:

 • Gohan,
 • Gokû,
 • Vejita/ Majin Vejita,
 • Cell.
III Sûpâ Saiyajin Surî

Inne nazwy to: Super Saiya-jin 3, SSJ 3 lub (pol.) Megawojownik.
Pojawił się po raz pierwszy:

Manga: tom 40, odcinek 474.
Anime: odcinek 245 – Japońska premiera 9 listopad 1994 rok.


Jak to napisał ZaMeK na łamach czasopisma Kawaii „Blond po articles: III S.JPGraz pierwszy, blond po raz drugi i blond po raz trzeci – sprzedane!”. SSJ 3 uznawany jest za ostatnią i najidealniejszą formę Saiya-jin`a. Ostatnią dlatego, że jest sporo nieścisłości związanych z poziomem SSJ 4 ale o tym później napiszę i sami zdecydujecie, czy uznać SSJ4 czy nie. Jakby nie patrzeć to seria GT nie powstawała już pod okiem Akiry, więc patrząc z tej perspektywy można uznać SSJ 3 za oficjalne dzieło, które wyszło z pod jego ręki. Moim skromnym zdaniem tutaj, już pod koniec Zetki Akira zabłysnął swoim talentem, dołączam obrazek, na którym Akira testował swoje wizje SSJ 3. Podoba mi się wersja z ogonem.


Cechy charakterystyczne:
- Włosy nadal pozostają złociste, ale znacznie wzrasta ich długość – gdzieś tak do kolan ^^”.
- Jeśli Saiya-jin posiada ogon, to zmienia on swoją barwę na złotą.
- Brwi zanikają, a pojawiają się mięśnie.
- W przypadku oczu wyraźnie możemy zauważyć, że zostaje zaakcentowany podział na źrenice i tęczówki, co w DB raczej jest częścią wspólną.
- Aura wojownika nadal pozostaje złota, ale zwiększą się ilość wyładowań elektrycznych.
- Znacznie wzrasta siła ciągnąc za sobą swoje koleżanki - zręczność i szybkość do w miarę zbalansowanego poziomu. To stadium Saiyana uznawane jest za najkompletniejszą i idealną transformację.


articles: Obrazek.JPG

Jak to mawiała moja świętej pamięci babcia „Za darmo umarło”, często też jej się wyrywało ”Zakichany sejm”, no ale ja nie o tym. Fajnie mieć taką mega moc SSJ 3, niestety to też niesie za sobą ujemne skutki. Pomijam już odczuwanie bólu i możliwość wyłysienia w kontakcie z przeciwnikami ciągnącymi za włosy. Największą wadą stanu SSJ 3 jest energochłonność, gdyż energia pożerana jest dosłownie w mega dżulach (MJ). Energia uchodzi z wojownika w bardzo szybkim tempie dosłownie w powietrze, a co najgorsze nie da się chociażby częściowo odzyskać jej podczas krótkiego odpoczynku w czasie walki (walka z Gokû z Majin Buu). Z czym to jest związane? Mogę tylko snuć domysły, że właśnie z ograniczeniami Siyajańskiego ciała.

Jak pamiętacie Gokû mówił, że w zaświatach osiągnięcie i utrzymanie tego poziomu nie było takie trudne, więc teoria z ciałem jest prawidłowa. Choć z drugiej strony biorąc pod uwagę fakt, iż Gokû w nagrodę za swoje zasługi dostał po śmierci ciało, to moja teoria legła w gruzach. Skoro miał ciało i swoją duszę to musiał tak samo odczuwać transformację w SSJ 3. Bądź, co bądź, coś w tym musi być i jakaś różnica między martwym, a żywym Gokû – jakieś brakujące ogniwo? Mam nadzieję, że zbytnio nie zamotałem.

Osiągnęli go:

 • Gokû,
 • Gotenks.
IV Sûpâ Saiyajin Fô

Inne nazwy to: Super Saiya-jin 4, SSJ 4 lub są osoby nazywające tą transformację pierwotnym Saiya-jin`em.
Pojawił się po raz pierwszy:

Manga: nie ma mangi GT
Anime: odcinek 35 – Japońska premiera 29 styczeń 1997 rok.

articles: IV S.JPGTeraz zaczynają się dopiero schody, żebym się tylko nie poplątał. Zacznę od opisu sposobu osiągnięcia poziomu SSJ 4. Najpierw trzeba mieć ogon. Jak już mamy ogon to Saiya-jin musi przemienić się w Ôzaru. W Ôzaru można się przemieć tylko wtedy, gdy oczy Saiyana zaabsorbują dawkę promieniowania bruitsa większego niż 17 000 000 xenów. To jest właśnie taka dawka, jaką emituje księżyc w pełni, ale mogą też emitować inne planety lub tak jak to było w GT Bulma zrobiła maszynę emitującą właśnie to promieniowanie. Obalam tu mit, że to była maszyna, aby uzupełnić moc Vejity, nic z tych rzeczy. To było tylko po to, aby mógł zmienić się właśnie w Ôzaru. Teraz, jeśli Saiya-jin ma wystarczająco wysoki poziom mocy przemienia się w Gold Ôzaru. Nie wiadomo, na jaki poziomie musi być Saiya-jin, aby dokonać transformacji w Gold Ôzaru, więc teoretycznie Vejita mógł stać się SSJ 4. Ale to jeszcze nie koniec drogi. Będąc Gold Ôzaru wojownik musi opanować swoją zwierzęcą naturę i przestać bezmyślnie niszczyć wszystko dokoła. Po prostu musi panować nad sobą będąc Gold Ôzaru. Tutaj różnic między Gokû a Vejitą nie musze wyjaśniać. I włala Saiya-jin przemienia się dalej, aż staje się Super Saiya-jinem 4.

Kilka stopni już za nami, teraz trudna wspinaczka do przebycia. Przez wiele osób SSJ 4 nie jest uważany za poziom należący do trnasformacji SSJ, ponieważ aby go dokonać trzeba przemienić się w Ôzaru. I tutaj jest pies pogrzebany, ponieważ ani Ôzaru ani Gold Ôzaru nie należą do poziomów SSJ. Zarówno SSJ, jak i Ôzaru to dwa różne sposoby na podwyższenie poziomu mocy. W Toei Animetion z początku też nie chciano nazwy SSJ 4, tylko miała to być kolejna technika. Można to uważać za kolejny poziom SSJ lub nie, wybór należy do Was - i tak jest dobrze i tak jest dobrze.

Ogólnie uważam pomysł z SSJ 4 za całkiem ciekawy, choć naciągnięcie faktu, że Gokû po transformacji dostaje gratis 20 lat jest troszkę nie teges. Ok., w porządku nie wyobrażam sobie małego Gokû SSJ 4, ale to DB a nie Harry Potter, czary mary no.


Cechy charakterystyczne:

- Kolor włosów zmienia się na czarny i w stosunku do postaci normalnej Saiya-jin`a wydłużają się.
- Na ciele pojawia się sierść, poza klatką piersiową, dłońmi i jak mniemam po rozdartych spodniach na kolanach Gokû na nogach też nie ma sierści. Sierść przybiera różne kolory – nie mam pojęcia, od czego to może zależeć.
- Oczy przybierają złoty kolor w przypadku Gokû i turkusowy w przypadku Vejity – też nie mam pojęcia, od czego to zależy. Pół żartem, pół serio w przypadku Vejity do głosu dochodzi jego arystokratyczna, niebieska krew? Hehe

- Obwoluta wokół oczu przybiera kolor czerwony.
- Ten poziom wymaga już posiadania ogonka. Po transformacji kolor sierści ogona przybiera taką samą barwę.


Mam nadzieję, że wyjaśniłem nieścisłości związane z opiniami związanymi z Vejitą SSJ 4. Muszę tu zaznaczyć, że w pierwotnym zamyśle tylko Gokû miał osiągnąć ten poziom, po czasie jednak stwierdzono, że to nie fair, że tylko Gokû zyskuje nowe moce i z naszego księcia też zrobiono Super Saiya-jin`a 4. Stety, czy niestety konsekwencją i warunkiem decyzji o pojawieniu się Vejity SSJ 4 w anime było zakończenie serii GT. Wydaje mi się, że dobrym posunięciem było obdarowanie Vejity mocą SSJ 4, już i tak mocno go skrzywdzono – Vejita w serii GT to już nie ten sam dumny książę Saiyan co w Zetce.

Osiągnęli go:

 • Gokû,
 • Vejita,
 • Gojita.
Densetsu no Sûpâ Saiyajin.

Czyli Legendarny Super Saiya-jin lub LSSJ
Pojawił się po raz pierwszy:

Anime: kinówka DBZ 8 "Moetsukiro! Nessen. Ressen. Cho-gekisen" [Japońska premiera 6 marzec 1993 rok.
]

articles: Densetsu no S.JPGMożliwe, że powinienem zacząć właśnie od tego, ale wolałem najpierw wyjaśnić nieścisłości związane ze złamaniem legendy o Super Saiya-jin`ach. Krótko mówiąc komercha, byle się sprzedało i rosła popularność serii. Proszę o fam fary. Prawowitym Super jest nie Gokû, ale Burori ( Brolly ). Według informacji Burori po narodzinach posiadał siłę równą 10 000 jednostek, dlatego Król Vejita wydał rozkaz, aby zabić zarówno go jak i jego ojca Paragasa, aby więcej takich silnych, zagrażających dziedzicowi tronu dzieciątek nie spłodził. Nic dziwnego, skoro w pierwszych zamysłach władcy to dzieci tronu miał najlepsze predyspozycje do stania się Legendarnym Supersaiya-jin`em.

Moc LSSJ plasuje się, na którymś z poziomów USSJ, dokładnie na którym to nie wiadomo. Choćby nawet Burori osiągnął moc USSJ 3, a wielkość muskulatury na to wskazuje. Trzeba przyznać, że całkiem dobrze radzi sobie po tej przemianie. Ale wiecie co, coś mi tu nie gra. Przyjmijmy, że Burori ma tą moc USSJ 3, a czwórka naszych bohaterów, która z nim walczyła w kinówce 8 nie mogła sobie dać rady, no 4 razy SSJ – nie mieści mi się to w głowie. Dopiero jak ledwo żywi oddali Gokû swą moc to wygrali, a taki Goten i Trunks w kinówce 10 nieźle się bawili z Brollym. Dobra może to za bardzo serio i ”zbyt rozbieram”, analizuje i mocno się czepiam. Ok. fabuła została ciekawie pomyślana, ale osobiście odczuwam niesmak. Możecie się zgadzać ze mną lub nie, ale przyjemności oglądania filmu z dobrze obmyślaną fabułą nie da się odebrać ^^articles: saiya.JPGJak zapewne zauważyliście nie zostało opisane przeze mnie ani Ôzaru ani Gold Ôzaru, ponieważ nie należą one do poziomów SSJ. Zarówno SSJ, jak i Ôzaru to dwa różne sposoby na podwyższenie poziomu mocy. Wiem pisałem już o tym, ale wolałem to zaznaczyć i postawić ostatnią kropkę w tym temacie.

Chciałem wyjaśnić też kwestię Gohana, który jakimś cudem osiąga poziom nazywany ”Mistic Saiyajin”. To bujda na resorach. Racja, w czasie trwania Buu Sagi pojawił się tzw: ”Mistic Gohan”, ale to nie był poziom w żadnym wypadku związany z transformacją Saiya-jin. Jedną z zalet rytuału, jaki odprawił na Gohanie Rou Dai Kaioshin była możliwość podwyższania poziomu mocy bez konieczności przemiany w Super Saiya-jin`a. Mówiąc prościej, mógł wyzwolić moc SSJ bez przemiany w SSJ, czyli bez dodatkowego obciążania organizmu.

Szczęśliwie drogi czytelniku dobrnąłeś do końca. Mam nadzieję, że udało mi się wyczerpać temat całkowicie i wyjaśnić dokładnie wszystkie niejasności. Mimo wszystko jeśli są pytania zapraszam gorąco na PW/PM – zawsze odpowiadam a jeżeli pytanie będzie poruszało kwestię, którą ominąłem lub niedostatecznie wyjaśniłem chętnie opublikuje je wraz z odpowiedzią pod artykułem.

Materiały zebrał i opracował Gokusiek.
Układ i złożenie tekstu: MuKuL.13628 Czytań | Drukuj